לתיאום פגישת ייעוץ חייגו מיידית:
072-33-80-893
לתיאום פגישה ראשונית:

"

"


המלצה:

"ברצוני להודות לך על התמיכה, המסירות, הנתינה ובעיקר, הרצון הטוב לסייע ככל יכולתך.
קיבלת אותי בהתראה קצרה וסיפקת לי בטחון לכל אורך המשפט. תודה לך!"

 

מניות חברה משפחתית


איך מתבצע הפירוק?
השופטת נילי מימון קבעה כי:
במקרים בהם אין מעורבות של שני בני הזוג בחברה /בעסק ואין רצון של שניהם לנהלו תוך קיום יחסים טובים, ובמקרים בהם אין השקעה וממילא החברה מנוהלת על ידי אחד מבני זוג והשני לא מעורב, יעשה פירוק השיתוף בין בני הזוג בזכויותיהם בחברה על דרך תשלום כספימבן הזוג הפעיל בחברה לזה שאיננו פעיל בה.
השופט גייפמן קבע, בפרשת סטריק, כי :
 "יש להשאיר בידי הבעל את אופציית הבחירה, האם לשלם לאשה את מחצית שווי המניות הרשומות על שם הבעל נכון למועד הקובע או האם למנות כונס נכסים למניות הרשומות על שמו עם מתן הוראות למכירתן".
מחד, האשה תקבל את מחצית שווי המניות למועד הקובע, ומאידך, אין אנו כופים על הבעל לשלם מחצית שווי מניות, אם כספים אלה אינם מצויים בכיסו ואין לו היכולת לממן את העיסקה"
"יחד עם זאת, אם מכירת המניות ע"י הכונס לא יעמידו בקופת הכינוס את הכספים הנדרשים לצורך התשלום לאשה, בגין מחצית שווי מניותיה למועד הקובע- יחוייב הבעל בהפרש, באשר המועד הקובעלעניין פירוק השיתוף במניות הוא מועד הפירוד".


מכתבי המלצה

מאמרים

פירוק שיתוף במניות בחברה משפחתית

במסגרת חלוקת רכוש בין בני זוג, אם במסגרת איזון משאבים ואם במסגרת הלכת השיתוף, לא אחת, נדרשים בתי המשפט לחלוקתן של חברות משפחתיות, לעת הליכי הגירושין.

" עסק משפחתי אינו יכול להתנהל ככלל בשעה של מריבה אישית גדולה בין בעליו, ושעה שכל אחד מהם מושך את העגלה לכיוונו בדרך ניהולו ובגישתו  העסקית. חברה משפחתית שהגיעה למצב של פירוק שיתוף בשל סכסוכי משפחה, עדיף לה, בסברה הישרה, שתגיע לביצועו של החיתוך שעה אחת קודם."
 

בתי המשפט הגיעו למסקנה כי חלוקת המניות בעין, כלומר רישום מחצית מהמניות על שם בן הזוג השני, (בדרך כלל, ע"ש האישה) אינה תוצאה טובה לטווח הרחוק וזאת מכמה טעמים:

"(א) בחברה משפחתית קטנה, רישום מחצית המניות ע"ש האשה עלול להביא למריבות אין סופיות בהפעלת החברה, ולשיתוק פעולות החברה.

(ב) בחברה משפחתית, שהיא מעין חברת יחיד הבנויה בעיקרה על עבודתו של הבעל, אין זה רצוי לרשום מחצית מניות ע"ש האשה, שאינה רצויה בה. הדבר גם עלול להביא לכך ששווי זכויות האשה בחברה ירד ערכם כתוצאה מדפוסי התנהגות שינקוט הבעל.

(ג) הסדר ממוני הקושר את בני הזוג זה לזה אחרי פרידתם אינו רצוי, והוא מאריך שלא לצורך את תהליך הפרידה. מטרת בית המשפט למשפחה ללכת בדרך של חלוקה מהירה, שלמה, וסופית של רכוש בני הזוג."

(ד) " זיכויו של בן הזוג גם באספקטים הניהוליים של המניה עלול להביא לשיבוש חמור והרסני של החברה, וכי "זכות לשיתוף בנכסים אינה מקנה זכות לחדור לחברה פרטית, שמתנהלת תוך הרמוניה ושיתוף פעולה בין חבריה ומנהליה".

(ה) לעתים תקנות החברה כלל אינן מאפשרות את העברת המניות לבן הזוג ועצם ההעברה יכולה לעלות כדי כפייתו של שותף לא רצוי על שאר בעלי המניות. "

נקבע כי כל מקרה ייבחן על פי נסיבותיו, כיון שישנם מקרים בהם שני בני הזוג הם שותפים פעילים בחברה, וישנם מקרים בהם החברה המשפחתית מופעלת על ידי בן זוג אחד ובן הזוג השני, הוא רק שותף פורמלי. (לעיתים גם כלל לא רשום).

יישום הלכת השיתוף נעשה על ידי תשלום שוויין של מניות החברה נכון למועד הפירוד .שווי המניות המגיע לאשה, נעשה ע"י מומחה, והוא נגזר מהערכת שווי המניות הרשומות ע"ש הבעל נכון ליום הקובע.

פסיקת בתי המשפט החילה את הצורך בפיצוי כספי בעת פירוק השיתוף בחברה כנובעמעיקרון תום הלב:

השופט ברק קבע כי עקרון השיוויון מגשים מטרה חברתית הגוררת אחריה צדק חברתי, וכי על פי עקרון תום הלב אפשר לתת ביטוי להנחות היסוד שבתשתית מערכת היחסים, מבלי להידרש לכוונת הצצדדים.
 
 

מומחית לדיני משפחה-גירושין, ירושות וצוואות

072-33-80-893 | 

לפגישה ראשונית
חייגו 072-33-80-893
או מלאו פרטיכם בטופס:

מומחית לדיני משפחה-גירושין, ירושות וצוואות

072-33-80-893 | 

לתיאום פגישה ראשונית חייגו 072-33-80-893 או מלאו פרטיכם בטופס:

 

 


כתובת: רח' לינקולן 20, בית רובינשטיין, תל אביב
location, location, map, marker, pin
טלפון: 072-3380-893  נייד: 052-3597978
phone4, phone, contact, telephone, support, call
פקס: 077-2060172 
print, print, printer
דוא"ל: t.avidanlaw@gmail.com
 
envelop2, envelop, mail, email, contact, letter